Rusya Kalite Belgesi Gost-R Rusya Gost R Belgesi Rusya Federasyonu sınırları içinde toptan ve perakende ticaret yapan her mal için kalite belgesi beyanına gereksinim vardır. Rusya’da ilgili malların satışı için bir ön şart olarak TSE belgesi şeklinde sertifikalar aranmaktadır. Rusya Federasyonu’na mal satmanın yasal ve güvenli yolu bu ülkeye göndereceğiniz ürünler için sertifika almaktır.

Ucuz pazarlar dışında GOST-R Sertifikası olmayan ürünleri satmak son derece zordur.

Türk işadamları için ister Rusya’da olsun ister olmasın, orada mal satıyorlarsa, ticaretin belli bir aşamasında kendilerini zorlamak, yasal işlemler almak, sertifika almak, marka tescili yapmak istemezler. 1997’de yaşanan krizin Rusya Federasyonu’ndaki etkileri tamamen geçti, ülkenin ihracat gelirleri arttı ve bu nedenle ithal edilen tüm ürünler için kalite sorunu daha da önem kazandı. 1 Ekim 2000’de, Rusya gümrüklerinden sertifikalı olmayan ürünlerin geçişi tamamen durduruldu.

Sertifikasız Türk üreticileri tarafından Rusya’ya satılan ürünler zorla Rus firması tarafından Rus alıcı tarafından şikayet veya fiyat indirgemesine neden olan gümrük poliçesinde onaylanmaktadır.

İşte eşya paletinin adaptasyonu (üreticinin) eksikliği.

Rus Standartlarına uygun olan bu sertifikalar, gümrükten ziyade gümrük vergilerinden geçmek daha kolay ve iç pazarda daha yoğun mağazalar ve pazarlar satabiliyorlar. Bu, “Türk Emtia İmgesinin” değerini yükseltmeye yardımcı oluyor. En önemlisi ürünlerimiz, uzakdoğu ya da “ucuz” sözde kavramdan bağımsız olarak daha iyi bir fiyat ve değerde satılıyor.

Sertifikalar, “Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Enstitüsü” (Rusya Devlet Standartları) adlı yeni ismi ile daha önce GOSSTANDART olarak bilinen alanlarında uzmanlaşmış bazı kuruluşlar tarafından verilir. Bizimle temasa geçerseniz ve sözleşmeyi kabul ettiyseniz, Moskova’daki kanal merkezimizle olan başvurunuz hemen yapılacaktır, Rus uzmanları üretim yerinizi inceleyecek ve sertifikanız 30-45 gün içinde hazır olacaktır. Ancak, bu süre, numunelerin gecikmeksizin Moskova’daki laboratuarlara ulaşması durumunda verilir. Avantajınız burada özel bir konunun ne olursa olsun, Moskova’da sertifika veren tüm yetkili makamların elindedir.

Orada bulunmak veya ticaret yapmak ve satmak için Rusya Federasyonu’nda ticaret yapmak zorunda değilsiniz. Rusya’ya mal satmak niyetindeyseniz, Rusya uzmanlarını fabrikaya getirerek ve ticaret belgesini üç yıl boyunca kalite belgesini alarak artırabilirsiniz.

“Zaten ürünlerimi Rusya’ya satıyorum, bir sertifikaya ihtiyacım yok” diyorsanız, ürünlerinizi sattığınız Rus ortaklarınız adınızı almak zorunda kalıyor ve bu önemli pazara uyum sağlama şansınızı bırakmışsınızdır..

EAC Belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.
0212 555 00 07 – 0543 310 42 26 –  nurgul@sosyalsirket.com.tr