Rusya Federasyonu’ndan sonra en büyük doğu bloku pazar olan Ukrayna, Türk ihracatçıların ilgisini çekiyor. Birçok şirket, Ukrayna’nın ihracatına paralel olarak Rusya’ya ürün satıyor,

Her ülke, gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorguluyor. Buna paralel olarak, Ukrayna’nın benzer bir tutumu var ve ithal edilen ürünlerden sertifika istiyor. Sık sık bu ülkeye gemi şirketleri bu sertifikaya gümrükte ihtiyaç duyuyorlar.

Öte yandan, bu belge iç pazarda prestij için gereklidir. TSE ve ISO 9000 Serisi Kalite Güvence Belgeleri bugün bizim için bir anlam taşıyorsa, o ülkedeki sertifikaları aynı prestij ve güvenilirliğe sahip olmak demektir.

UkrSEPRO değişkeni, verildiği zamanla daha fazla ilgilidir:

İki yıl için verilen UkrSEPRO: Bazı ürünler için verilen üretim belgesinde yapılan inceleme sonucu verilen sertifika türü ve sonucu. Bu gereksinimi karşılayacak şirketlerin ISO 9000 serisine sahip olması şart değildir. Çoğu durumda bu sertifika tercih edilir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Beş yıl için verilen UkrSEPRO: Belirli ürünler için üretilen ve şirketin sisteminde ve üretim yerinde hazırlanan tutanak ile sertifika türü. Bu dokümanın hazır olabilmesi için şirketin ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

EAC Belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.
0212 555 00 07 – 0543 310 42 26 –  nurgul@sosyalsirket.com.tr